SISTEMA Analizi’nin Tarihi / SISTEMA yazılımını kim geliştirmiştir ?

SISTEMA Analizi’nin Tarihi / SISTEMA yazılımını kim geliştirmiştir ?

Yıllar boyunca, makinelerin kontrol sistemlerinin güvenlik ile ilgili kısımları EN 954-1 (EN ISO 13849-1) güvenlik standardına göre tasarlandı ve değerlendirildi.

Elektronik ve yazılımdaki yeni teknolojiler bu standardın gelişmesi yönünde bir ihtiyacı ortaya çıkardı ve EN ISO 13849-1:2006 standardı, kategorilerin farklı kanıtlanmış karakteristiklerle ortaya çıkmasına ve hataya geçme olasılığı tanımlarıyla ortaya çıktı.

EN ISO 13849-1 uygunluk raporu gibi ihtiyaçlar da artık bu standartla birlikte ortaya çıkıyordu.

Yeni standardın çıkmasına rağmen yeni analiz yöntemleri ve güvenilirlik değerleri makine tasarımında hala bilinen konular değildi. Basit yaklaşımlara rağmen bu yeni bilgiler hala karmaşık kalabiliyordu. Bunu önleyebilme yetkisi ve geçmişte bu standard revizyonu sırasında edindiği bilgileri ile BGIA – (Alman Sosyal Kaza Sigorta Kurumuna bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsu) , yeni standardın uygulamalarının kullanılabileceği ve herkesin ücretsiz erişebileceği bir aracın tanıtımı için süreci destekledi.

Bu araç, makinelerin emniyetli kontrolü için oluşturulmuş SISTEMA PC programıydı. SISTEMA , “makineler üzerindeki emniyet kontrolleri” nin almanca kısaltılmış halidir.

En son versiyonundaki ingilizce kısaltması ise Safety Integrity Software Tool for the Evaulation of Machine Applications’dır.

SISTEMA yazılımının geliştirilmesinde kullanılmış olan sermaye Alman Baskı ve Kağıt Teknik Komitesi tarafından sağlanmıştır. (German Fachausschuss “Druck und Papierverarbeitung)

https://www.dguv.de/medien/ifa/en/pra/softwa/SISTEMA/paper_e.pdf

1 Ocak 2010 tarihindeise Alman Sosyal Kaza Sigorta araştırma enstitüsu DGUV (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung) , BGIA olarak bilinen bu yapının isminin kısaltmasını IFA yani Institut für Arbeitsschutz(İş Güvenliği Enstitüsü) olarak belirlemiştir. Bu duyurunun linkini ise aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.dguv.de/ifa/wir-ueber-uns/aus-bgia-wurde-ifa/index-2.jsp

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bize Yazın
Merhaba Size Yardımcı Olabilir Miyiz?