EAC Belgesi

Anasayfa » EAC Belgesi

EAC BELGESİ NEDİR ?

EAC Belgesi Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrük Birliğinde uygulanacak olan sertifika biçimleri teknik regülâsyonlar çerçevesinde yasallaştı ve 15 Şubat 2013’ten itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

EAC BELGESİ Beyaz Rusya, Rusya ve Kazakistan tarafından kurulan ve 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan’ın da dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülke pazarlarında yer alacak ürünlerin teknik düzenlemelerine uygunluğu göstermektedir.

Geçerli olan ülkeler;

  • Rusya federasyonu,
  • Kazakistan,
  • Belarus,
  • Kırgızistan,
  • Ermenistandır.

Eac belgesinin eski ismi GOST belgesi olarak geçmektedir.

Bu sertifikaya sahip ürünlerin mevcut yasa ve regülasyona göre uygun olarak belgelendirildiğinin anlamını taşımaktadır.

EAC Belgesi 1 , 3 ve 5 yıl olarak kuruluşlar tarafından verilebilmektedir.

EAC belgesi için numune testine ve fabrika denetimine ihtiyaç vardır.(Tüm ürünler için geçerli değildir.)

EAC Sertifikası ithal edilecek ürünlerin Gümrük Birliği’nin teknik yönetmeliklerin güvenlik gerekliliklerine uygunluğu onaylayan bir belge türüdür.

Gümrük birliğince onaylanmış akredite kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Yönetmeliklere göre Gümrük birliği ülkelerinde bir yetkili temsilcisi ya da bayi, ofis olmalıdır.

Eac beyanında hem üretici hem de rusyada bulunan temsilcisinini adı yazılmalıdır.

EAC DEKLARASYONU NEDİR ?

Deklarasyon hem yabancı üreticilere hem de bunların Gümrük birliği içerisinde olan temsilci şirketlerine adına verilmektedir. Bu belge ile hem parti hem de seri üretimde 1.3 ve 5 yıllık olarak verilebilmektedir.

Yıllık gözetim adı altında ek bir ücretlendirme bulunmamaktadır.

EAC SERTİFİKA SÜRESİ NEDİR ?

 1 yıllık seri üretim EAC sertifikası: Sadece numune ve dokümanlarla 1 yıl süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı işlevi görürler.


• 3-5  yıllık EAC Seri Üretim Sertifikası: Uzman ziyareti yapılarak 3 veya 5 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir. Bu şekilde alınan belgeler 3 veya 5  yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Avrasya Ülkelerinin iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

GMGTEST olarak; Gümrük Birliğince Onaylanmış Akredite Kuruluşlar Partnerliğinde EAC Belgelendirmelerinizi Profesyonel Bir Şekilde Gerçekleştiriyoruz. 

Bilgi ve Teklif için Bize Ulaşın.

Bize Yazın
Merhaba Size Yardımcı Olabilir Miyiz?