Parmak koruma ile el koruma ışık perdesi arasındaki fark nedir? ESPE Ölçümü için neden önemlidir?

Parmak koruma ile el koruma ışık perdesi arasındaki fark nedir? ESPE Ölçümü için neden önemlidir?

Parmak koruma, el koruma, kol koruma, vücut koruma gibi terimler, EN ISO 13855’e göre güvenlik mesafesi ölçümü, EN ISO 13855 uygun güvenlik hesabı, makine duruş süresi ölçümü, espe ölçümü gibi konularda araştırma yapan makine imalatçıları ve makine son kullanıcıları tarafından sıklıkla duyulmaktadır.

Parmak koruma bir ışık perdesi satın aldığınızda aslında 128mm satın alındığını söylemek yanlış olmaz.

Bu terimler iki ışın arasındaki mesafeyi tanımlamak için kullanılmaktadır.

HHB Electronic firmasına ait görüntülerde 14mm parmak, 30mm el, 40mm kol algılama görsellerinde ışınlar arasındaki mesafenin arttığını görüyorsunuz.

Bir önceki yazımızda anlattığımız EN ISO 13855’e göre güvenlik mesafesi ölçümünde S = ( K x T) + C formülünü detaylı bir şekilde incelemiştik.

Buradaki C’yi bulurken iki ışın arasındaki mesafe/ çözünürlük bilgisini formüle yerleştirerek ve additional distance/ ek mesafe olarak geçen C değerini bulmaktaydık.

14mm parmak koruma bir ışık perdesi kullanıldığında ek mesafe 0’mm iken

30mm el koruma bir ışık perdesi kullanıldığında ek mesafe 128’mm çıkmaktadır.

Parmak koruma ışık perdeleri, el koruma ışık perdelerine göre biraz daha pahalıdır. Her 30mm yerine 14mm’de bir sensör kullanılması doğal olarak maliyeti arttırmaktadır.

Bugüne kadar EN ISO 13855’e göre gerçekleştirdiğimiz bir çok güvenlik mesafesi ölçümünde, el koruma ışık perdesinin yeterli olmadığı ve parmak koruma ile değiştirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

Sonradan değiştirilen ışık perdesi ek masraf anlamına geldiğinden dolayı, makine ilk imal edildiğinde yapılacak olan güvenlik mesafesi ölçümü sonucu ışık perdesi, EN ISO 13855’e göre hesaplanarak konumlandırılacağından dolayı, ek maliyetlerin önüne geçilecektir.

EN ISO 13855’e uygun güvenlik hesabı yaparken makine emniyeti uzmanları, ilgili formülde bu değerleri kullandığından dolayı parmak/el koruma seçimi espe ölçümü yapan kişiler için önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bize Yazın
Merhaba Size Yardımcı Olabilir Miyiz?