Espe Ölçümü / Makine Duruş Süresi Ölçümü (ESPE)

Anasayfa » Espe Ölçümü / Makine Duruş Süresi Ölçümü (ESPE)

Espe Ölçümü

ESPE Ölçümü ,

Makine ve sistemlerde üst ve alt uzuvların erişimine açık bölgelerde olası bir tehlike anında  sistemi hızlıca durdurmak ve riski azaltmak için kullanılan emniyet cihazları (ışık perdeleri, lazer tarayıcılar gibi) Elektronik Hassasiyetli Koruma Tertibatları (ESPE) olarak adlandırılırlar. İş ekipmanları kullanımı yönetmeliğine göre emniyet ekipmanlarının öngörülen aralıklarla testlerinin (fonksiyonellik ve konumlandırma) yetkili kişilerce yapılması zorunludur.

Emniyet cihazlarının sisteme entegrasyonunda (cihazların konumu ve doğrulanması) temel olarak EN ISO 13855 standardı gerekli temelleri bizlere sağlamaktadır.

GMGTEST olarak ESPE ölçümlerini EN ISO 13855 standardına göre düzenli olarak kalibrasyonlarını yaptırdığımız yüksek hassasiyetli ölçüm cihazlarımızla gerçekleştirerek makinenin tehlike anında duruş süresini ölçer ve çeşitli parametrelerle birlikte emniyet mesafesini hesaplayarak ESPE cihazlarının makinelerde bulundukları konumların doğruluğunu tespit ederiz. Aşağıdaki animasyonda ESPE ölçümünün hangi cihazlarla ve nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz:

Ölçümlerimizi çalışır durumdaki makineler üzerinde yaptığımızdan sahada makineyi çalıştırma kabiliyeti olan bir operatör veya bakımcı GMGTEST çalışanıyla birlikte bulunmalıdır.

Tesler sonucunda standartlara uygun olan makinelerin uygunluğu Sertifikalı Makine Emniyet Uzmanlarımız ile resmi olarak onaylanır.

Herhangi bir uygunsuzluk olduğu durumlarda ise sistemin emniyetli hale getirilmesi için sizlere çeşitli çözüm önerileri sunarız.

 

ESPE ÖLÇÜMÜ / MAKİNE DURUŞ SÜRESİ ÖLÇÜMÜ (espe)

 

 

Bize Yazın
Merhaba Size Yardımcı Olabilir Miyiz?